AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNY ZÁHRADNÝ KOMPOSTÉR

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

Určite neprehliadnite týchto 7 vlastností

1. Veľkost záhrady - Aby vám kompostér do v záhrade naozaj vystačil, v zásade platí pravidlo na 1m2 prislúcha 1L kompostéra. To je však úplné minimum. To znamená, že ak máte v záhrade veľa drevín, lístia a pestujete si vlastnú zeleninku a ovocie, odporúčame nejaké tie litre určite prihodiť. 

2. hrúbka stien – Čím hrubšie steny tým je kompostér pevnejší, stabilnejší a odolnejší pri zaťažení bioodpadom. (bežná hrúbka stien sa pohybuje od 2,5 mm do 8mm)


3. druh materiálu – Slnko, vietor, zimné mrazy či váha bioodpadu dokonale preveria kvalitu materiálu. Preferujte preto záhradný kompostér vyrobený z nízkotlakového polyetylénu (HDPE) pred polypropylénovým (PP).
kompaktnosť jednotlivých dielov – Pozor na nekvalitné spojovacie časti (pánty, spojovacie tyče či články) – vtedy často dochádza k zmenám tvaru kompostéra pri jeho naplnení bioodpadom.


4. vzhľad – Vyberte si farbu a dizajn, tak aby sa čo najlepšie hodil do vašej záhrady, alebo na dvor.


5. tvar – Pri bežnej manipulácii s kompostom oceníte najmä kompostér s kónickým tvarom.
množstvo a rozmiestnenie otvorov – Kompostér, ktorý možno otvoriť z každej strany vám výrazne uľahčí vyberanie kompostu.


6. systém vetrania – Pri zdravom kompostovaní je potrebné dosiahnuť dostatočné prevzdušnenie kompostovaného materiálu. Bez prístupu vzduchu nastane hnitie. Aj tu platí zásada, čím viac otvorov, tým lepšie. Niektoré modely, ako napríklad kompostér PREMIUM majú dokonca na stenách rebrovanie, ktoré zabezpečuje, aby sa kompostovaný materiál nelepil na steny a neupchával tak vetracie otvory.


7. ekologický aspekt – S ohľadom na životné prostredie si zvoľte radšej kompostér vyrobený zo 100% recyklovaného materiálu, čím podporíte opätovné využitie materiálov v zmysle koncepcie obehového hospodárstva a PRE MENEJ ODPADU.