Jana radí: Nepodceňujme hydratáciu pleti!

Ahojte, drahí fanúšikovia skincare.

Aký krásny úvod máme k dnešnej téme – vonku nám opäť prší...voda naša každodenná.

Najprv zopár základných termínov:

Čo je to hydratácia pleti?

V jednoduchosti by sa dalo povedať, že je to o obsahu vody v pleti a o tom, ako s tým vie naša pleť narábať a ako jej v tom pomáhame my.

V tejto súvislosti sa veľmi často skloňujú výrazy ako dehydratácia alebo suchá pleť, a je veľmi dôležité si uvedomiť rozdiel medzi týmito označeniami. Obe totiž môžu mať pocitovo veľmi podobné prejavy, ale príčiny toho stavu sú iné, tým pádom aj spôsob, akým môžete svojej pokožke pomôcť, bude iný.

hydra pleť

Dehydrovaná pokožka

Naša pokožka je tvorená 70% vody. Okolo 20-30% toho je v našej najvrchnejšej časti pokožky.

Dehydrovaná pokožka označuje dočasný STAV vašej pleti, ktorý je zvyčajne dôsledkom porušeného ochranného filmu alebo bariéry pleti. Znamená to, že vrchná vrstva pokožky má problém udržať túto vodu v pokožke.

Príčiny môžu byť rôzne: príliš teplé/studené počasie alebo prostredie, slnečné žiarenie alebo slnenie sa, nevhodné čistenie pleti, prílišné používanie kyselín, stres a pod. Inými slovami, tento dočasný stav môže mať každý TYP pleti: mastná, normálna...a aj tá suchá.

Znaky:

  • Veľké póry (hlavne T-zóna – čelo, nos a brada)
  • Viditeľne mastná pokožka (odlesky lietajú len taký fukot), ale napriek tomu pocitovo napnutá, miestami s vyrážkami alebo zápalmi
  • Hydratáciu vcucne len taký fukot
  • Rýchla vstrebateľnosť make-up počas dňa (akoby ho pleť zjedla)
  • Pleť môže mať popolavý nádych

Vo všeobecnosti, pocit z dehydrovanej pokožky je, že je napnutá a neelastická (namiesto jemná a nafufňaná...ďalší môj obľúbený výraz).

hydra pleť 5

Suchá pokožka

Toto označenie s najväčšou pravdepodobnosťou znamená, že vaša pokožka neprodukuje dostatok vlastných premasťovacích olejov a olej nám pomáha uržať vlhkosť v pokožke.

Je to označenie TYPU pleti a je presným opakom mastnej pokožky.

To, koľko olejov vytvára, závisí vo veľkej miere od vášho genofondu, ale môže to byť ovplyvnené aj stravou a počasím napríklad.

Ak máte teda naozaj SUCHÚ pleť ako TYP pleti, s najväčšou pravdepodobnosťou toto riešite už dlhší čas a nejaké naozaj badateľné zmeny sa dajú vypozorovať len pri veľkých a trvalých zmenách, ako napríklad iná dieta. Treba mať na pamäti, že aj vekom sa pleť môže meniť a časom sa z iného typu pleti môže stať suchá, ktorá stráca elasticitu, menej sa mastí a pocitovo je vyprahnutejšia.

Znaky:

  • Matná pokožka
  • Náchylnosť k praskaniu a viditeľné šupinky
  • Pokožka ľahko náchylná k podráždeniu
  • Pokožka môže vyzerať mdlo, akoby bez života a fľakato 
  • Malé póry
  • Obtiažnejšia absorbcia produktov do pokožky
  • Make-up sa velmi ľahko zanáša do jemných vrások alebo je viditeľný v oblastiach so šupinkami

Ak máte pokožku mastnú, ale pocitovo tiež napnutú, suchú a občas aj štipká...akoby tá mastnota sedela len tak na povrchu –  je veľká šanca, že máte suchú a AJ dehydrovanú pokožku zároveň.

hydra pleť 4

Čo s tým?

Pri oboch problémoch platí: ruky preč od všetkého agresívneho (či už penivé pleťové čističe....vlastne penivé hocičo, alebo vody s veľkým obsahom alkoholu – prosto všetko, čo vám z tej pleti vyčistí ešte aj to dobré, čo tam zostať má).

Napríklad, stojí za to skúsiť GÉL OD KVITOK PRE SUCHÚ A CITLIVÚ PLEŤ

Pre suchú pokožku bude číre blaho, keď jej navrátite olej aj hydratáciu. Ideálne sú produkty s trošku hutnejšou konzistenciou, s obsahom oleja - vlastne to, čo z nej počas čistenia umyjete, jej vrátite späť. Pomôžete jej tak naštartovať jej vlastné regeneračné procesy a ona sa tak môže sústrediť na iné projekty (napr. zvládnutie retinoidov a pod.) Odpočúram napríklad ARGÁNOVÝ KRÉM OD KVITOK.

Dehydrovaná pokožka sa bude viac tešiť z produktov s obsahom glycerínu, kyseliny hyalurónovej alebo urea – tieto zložky majú spoločné to, že výborne na seba viažu vodu. Samozrejme, packáme to na ideálne ešte vlhkú pokožku (buď hneď po umytí, alebo na seba frcneme nejakú kvetovú vodu, alebo fancy sprej z apatieky) a všetko zamázneme hydratačným krémom, aby sme tú vlhkosť uzavreli v pleti.

Táto kvetová voda od Mylo má veľmi zaujímavé. krásne zloženie.

Snímka obrazovky 2020-08-17 o 13.42.38

Ako často treba hydratovať?

Podľa mna stále. Či ranná, či večerná rutina - obe by mali mať na zreteli aj hydratáciu pokožky. Tých spôsobov ako jej v tom pomáhame, je niekoľko – či už použitím vhodného séra, alebo krému, alebo hydratačného spreju...všetko toto napomáha správnemu fungovaniu ochrannej bariéry pokožky, tak aby bola zdravá a prospievala a ľahšie sa vedela popasovať s prípadnými výzvami, keď je treba.

Mýty a legendy

Pitie vody a hydratácia pleti

Prelúskala som dostupné zdroje a podľa všetkého neexistuje reálny výskum, ktorý by vedecky dokázal priamy súvis pitia vody a lepšej kvality pokožky. Alebo takto – ak štandardne pijete málo vody, inými slovami, ste dlhodobo dehydrovaní, tak kvalita pokožky je to posledné, čo by vás malo trápit.

Dlhodobá dehydratácia má vplyv na strašne veľa funkcií v našom tele, ako napr. trávenie, fungovanie mozgu, level energie a napríklad aj váha; a môže mať aj strašidelnejšie následky (z vlastnej skúsenosti veľmi odporúčam sledovať množstva vypitých tekutín u malých detí a starších ľudí....tí poslední totiž menej vnímajú, že sú smädní)....a vlastne trackujte aj seba – ja z nedostatku tekutín mávam migrény ako fras....a vtedy mi je moja pleť dosť ukradnutá.

Ideálna fľaša do kabelky na kontrolu vypitej vody (lebo 500ml sa ľahko počíta, ehmm).

voda3

Hydratácia pleti v zime

Kedysi dávno kolovala taká legenda, že v tuhých mrazoch neradno používať hydratačný krém, lebo je v ňom voda, ktorá v pleti zamrzne a tým ju viac poškodí.

Mno – len z praktického hľadiska, keď sa nad tým zamyslím, tak dosť pochybujem, že niekedy v našich zemepisných šírkach je taká zima, ze vám priamo pleť vie zamrznúť... lebo teplota tela, teplota vášho dychu, atď.  Resp. ak sa tak stane, tak je problém niekde úplne inde...(tu mal byť čierny humor, ale som mäkkýš ).

Viem si však predstaviť, že mráz vie riadne vyštípať líčka – čo by som ale riešila skôr mastnejším alebo hutnejším finálnym krémom (+SPF samosebou). Určite by som neuberala na hydratačných položkách rutiny.

Túto zimu mi veľmi dobre fungoval balzam od ŠŤASTNEJ VČELY.

a tiež odporúčam krémovú verziu.

3

 

Pleťová starostlivosť komplet bez vody

Zachytila som už aj taký názor, že pri tom všetkom, čo reálne obsahuje naša voda z kohútika, je pre pleť viac hrozba ako pomoc používať vodu na umývanie; alebo existuje aj variácia, že idem tak šetriť planétu (v zmysle menšej spotreby vody).

Po prvé: pokiaľ viem, kvalita našej pitnej vody je pravidelne testovaná a podlieha prísnym normám, takže asi nie veľmi viem precítiť hore uvedené obavy.

Po druhé: keď som si k tomu študovala veci, vo väčšine takýchto rutín boli zahrnuté odličovacie obrúsky (také tie jednorázové vlhké obrúsky, čo viete kúpiť v drogérii), čo je teda z enviromentálneho hľadiska oveľa vačšia pliaga, ako umyť sa vodou. Odhliadnuc od faktu, že tým zotieraním si ten bordel akurát tak rozotrete po pleti a buď si ju nevyčistíte dobre, alebo tam po 5. obrúsku (!!!) zostane zvyšok chemikálií a tenzidov (aka kultivovanejšia forma detergentu na riady)...a k tomu všetkému si tým mechanickým šúchaním môžete akurát tak urýchliť tvorbu vrások.

Aby sme sa rozumeli, niekedy sa inak nedá - napríklad pri cestovani alebo na festivaloch – lebo umyť sa treba aj keď by tanky padali...a ak už to teda bez jednorázových obrúskov nejde, opláchnite si po tom aspoň fejs – a na to vie výborne poslúžit fľaša s vodou na pitie.

Úplne bez vody si ja osobne starostlivosť o pleť predstaviť neviem.

Záverom by som rada dodala, že zdravá pleť sa prirodzene leskne práve preto, lebo je krásne hydratovaná, živá a pružná...a ja by som veľmi rada toto počula od niekoho, keď som mala -násť rokov, a ušetrila si tak roky umelého presúšania a zmatňovania pokožky.

Ďakujem za priestor a pozornosť a dohýčkania, milí všetci.

 S úctou,

Vaša Jana Sāri