Ako správne skladovať potraviny

 

 

73f73d6ea85daf67995e1a47d18445ae res

 

V dnešných domácnostiach stále menej nachádzame priestory na skladovanie zásob potravín. Tí šťastnejší majú doma pivnice alebo praktické špajzy. Pre nás ostatných je lepšie si veľké zásoby nerobiť a nakupovať naozaj len to, čo sa zje. Prinášame Vám pár rád, ktoré nemáme z vlastnej hlavy. Takto to tvrdia odborníci a my s nimi len súhlasíme.

 

Vajcia

Vajíčka by sme mali uchovať najdlhšie čerstvé v chladničke pri teplote 5-8 °C. V izbovej teplote sa ich doba čerstvosti znižuje. Skladujte ich v obale v mieste chladničky tam, kde je stála teplota a ukladajte ich špičkou smerom dole. V tomto mieste je škrupinka pevnejšia. 

                                                          

Chlieb

Kvalitný chlieb má tvrdú kôru, ale vnútri je vláčny. Na uchovanie jeho čerstvosti by ste ho mali ukladať zabalený do ľanového vrecúška a do chlebníka (inak Vám kôrka stvrdne) alebo bavlneného obrúsku potiahnutého včelím voskom a živicou s názvom Abeego. Takýmto spôsobom môže dýchať a nesplesnivie. Overeným trikom je pridať k nemu ošúpaný zemiak alebo rozkrojené jablko, čím chlebíku predĺžite životnosť.

Tip: Ak chlieb ale nakrájate na krajce a uložíte v krabičke do mrazničky, vydrží Vám omnoho dlhšie a stále bude chutiť čerstvo.

 

 

Mäso

Surové mäso je potrebné stále skladovať uzavreté tak, aby nebolo v priamom styku s inými potravinami. Šťava zo surového mäsa môže totiž kontaminovať potraviny. Je vhodné ho vložiť do nerezovej nádoby, ktorú si na mäso vyčleníte. Mäso uložte do najchladnejšej časti chladničky, kde sa teplota pohybuje okolo nuly.   

 

Koreňová zelenina

 

Mrkva a iná koreňová zelenina potrebuje pri skladovaní nižšiu teplotu a vyššiu vlhkosť vzduchu. Odkrojte vňať, ktorú môžete využiť na vývar alebo na pesto, a vložte mrkvu do plastovej krabičky a prekryte vzdušným  Abeego obalom na potraviny. Uskladňujte v chladničke.

Pokiaľ cesnak nespotrebujete hneď, vložte ho do priedušného obalu alebo ho zaveste na dobre vetrané, suché a chladné miesto. Ďalšia forma skladovania tejto potraviny je v podobe cesnakovej pasty so soľou v chladničke. Takúto pastu treba ale dôkladne uzavrieť, aby od nej nenapáchli ostatné potraviny.

 

Konzervované potraviny

Konzervy v kovových obaloch je dobré udržiavať pri teplote 20°C na suchých a vzdušných miestach. Konzervu je najlepšie spotrebovať v prvej tretine uvádzanej minimálnej trvanlivosti. Treba ale dávať pozor na chladené produkty, ktoré síce sú balené v konzervách, ale netreba si ich skladovanie pliesť.

 

Káva

Namletú kávu je potrebné presypať z pôvodného obalu do uzatvárateľnej tmavej nádoby a uložiť ju na suché a chladné miesto. Takto si káva najdlhšie udrží svoju charakteristickú arómu. Kávu môžeme skladovať aj v chladničke pre zachovanie jej kvality, ale to len vtedy, ak je nádoba pevne uzavretá a nedostane sa do nej vlhkosť a pachy.

 

Banány a paradajky

Banány neznášajú nízku teplotu a preto sa nikdy neuskladňujú v chladničke, pretože reagujú hnednutím. Ideálna teplota pre skladovanie banánov ale aj paradajok je okolo 14°C. Paradajky v chladničke prichádzajú o svoju arómu a chuť.

   

Múka
Múku a podobne sypké produkty je dobré presypať z pôvodného obalu a uskladniť v uzatvárateľnej nádobe. Často sa v nich totiž môžu vyskytovať zárodky škodcov, ktoré sa tak rozšíria do ostatných potravín. 
 

 

Hlávkový šalát

Ak hlávkový šalát hneď neskonzumujete, je dobré ho rozobrať na listy,   poukladať do nerezovej dózy. Ak chcete udržať čerstvosť a chuť šalátu, odporúčame použiť vzdušny Abeego obal, do ktorého šalát zabalíte.

                             bylinkycitrsyry

Čerstvé byliny

Natrhané čerstvé byliny môžeme skladovať  v priehradke na zeleninu, v chladničke. Odporúčame zabaliť do vzdušného prírodného obalu, ktorý udržiava vôňu a chuť byliniek. Dobrým nápadom je zamraziť si bylinky v ľadových kockách.

 

Citrusy

 Citrusy pôvodom z exotických krajín sa v chlade poškodzujú. Pokiaľ ich neplánujeme skonzumovať ihneď, je dobré si ovocie vyšťaviť, naliať do formičiek na ľad a zamraziť. Rozkrojené ovocie si udrží čerstvosť aj v našom obale na potraviny Abeego s včelím voskom, uskladnené na krátky čas v chladničke. 

 

Syry

Tvrdé syry skladujeme na chladnom a tmavom mieste v chladničke uzavreté vo voskovanom obale. V plastovej fólii skôr plesnivejú. Mäkké syry ako napríklad mozzarella vydržia najdlhšie vo svojom pôvodnom náleve.

   

Huby

Čerstvé huby skladujte v chladničke v priedušnej nádobe, v maximálne dvoch vrstvách pri teplote 0-6°C. Je dôležité aby sa nezaparovali, a preto ich pred takýmto skladovaním neumývajte.


food-2990320_640
 

Pri zaparených hubách môže dôjsť k tvorbe toxických látok. Ak ich chcete udržať dlhodobo, je dobré ich skôr sušiť, než tepelne spracovať. Sušeným hubám sa darí aj v ľanových vreckách, ktoré udržiavajú ich arómu.  

Správnym uskladňovaním potravín budete vedieť že Vám potraviny vydržia dlho čerstvé a chutné. Takýmito trikmi viete ušetriť nie len svoju peňaženku, ale odľahčiť aj životné prostredie. A navyše, potrebné obaly a nádoby na potraviny nájdete priamo v článku. 

Zdroj: http://zachranjidlo.cz