Ako správne separovať odpad - pravdy a mýty o recyklovaní

V tomto článku budeme hovoriť o celoplošných zásadách verejného separovania  a tiež dopodrobna rozoberieme jeho problematiku, pravdy, mýty a časté omyly. Dobre sa teda držte a nespadnite do komunálu! 

Recyklovanie na Slovensku kedysi vyzeralo úplne inak. Pred našim vstupom do Európskej únie bola u nás legislatíva k problematike odpadov oveľa ľahostajnejšia a povedzme si pravdu, mali sme v tých časoch aj úplne iné problémy. No dnes sa snažíme (aj preto, že musíme) oveľa viac a z roka na rok sa naše odpadové snaženie a výsledky zlepšujú. 

jasmin-sessler-5Wfttm2CjeI-unsplash

Čo hovoria štatistiky ?

 • V roku 2014 bol u nás podiel recyklovaného odpadu podľa Euractivu len 10 %.
 • o rok neskôr to bolo o tretinu viac – 15 %,
 • v  roku 2016 sme u nás zrecyklovali 23% komunálneho odpadu
 • v roku 2017 29%. 
 • podľa správy z roku 2018 Slovensku hrozí, že do roku 2020 nesplní cieľ 50-percentnej recyklácie komunálneho odpadu.

Problémom našej krajiny je hlavne vysoká závislosť na skládkach. Tomuto problému pomôže hlavne účinné triedenie odpadov a kompostovanie. Aby bolo naše snaženie efektívne, najskôr musíme poznať zákonitosti triedenia a vyhýbať sa mýtom o recyklovaní. Takmer každý v našej krajine vie, čo do akého kontajneru patrí. No medzi rôznymi oblasťami Slovenska sú isté rozdiely v označení kontajnerov, a aj v tom, čo všetko môžeme do konkrétnych nádob vhadzovať. To si však priblížime neskôr a začneme od základov. 

Obce a mestá na Slovensku

Obce a mestá na Slovenskumajú povinnosť zabezpečiť separovaný zber skla, papiera, plastov, kovov a bioodpadu. Presný postup triedenia sa v závislosti od obce, jej nariadení a možností, môže líšiť. Málo slovenských malých obcí dnes disponuje zbernými nádobami pre všetky spomenuté druhy odpadov, mestá sú však na tom omnoho lepšie. 

vivianne-lemay-drMdwoydMVI-unsplash

Čo kam patrí ?

 • Sklo separujeme v zelených zberných nádobách, 
 • Papierový a kartónový odpad v modrých
 • Plasty v žltých.
 • Kovy v červených
 • Tetrapaky v oranžových. 
 • Biologicky rozložiteľný odpad v hnedých. 

Samozrejme, najčastejšou farbou pre tento účel je čierna farba, ktorá v našej krajine symbolizuje, žiaľ, týmto pádom lenivosť. Do čierneho kontajneru väčšina z nás hádže skoro všetko, a aj preto vzniká tento článok. 

V našich mestách je viacero rozdielov v recyklovaní odpadov – napríklad do žltej nádoby, do ktorej primárne patria plasty, v istých mestách môžete separovať aj kovy a nápojové kartóny. Vždy sú dôležité informácie na prednej strane kontajnera. Na niektorých nádobách určených pre plasty je napríklad napísané, že sa v nich dá separovať kov všeobecne, v niektorých len hliník a nápojové kovové obaly. 

Niektoré obce nepoužívajú pre účely separovania červené nádoby určené pre kovy – v tom prípade sa v obci kovy separujú v žltých nádobách spoločne s plastami. Keď to zhrnieme, na Slovensku možnosti separovania sú – všade to ale vyzerá inak a v menších obciach tých možností často veľmi veľa nie je. 

Separovanie v domácnosti

Nie všetok separovateľný materiál sa dá separovať znova. 

To, že pre daný materiál je určená osobitná nádoba – napr. papier alebo sklo, znamená aj to, že výrobky z takého odpadu sú aktívne v obehu a nemôžu sa recyklovať donekonečna. To sú napríklad papierové škatule od vajec alebo rolky z toaletného papiera, utierok a podobne. Tie sú vždy vyrobené zo separovaného papiera, ktorý už nie je vhodný pre ďalší cyklus separovania. Tieto konkrétne odpady teda ďalej neseparujeme - patria do komunálneho odpadu. 

paul-schellekens-c-R885Oc7k0-unsplash

Bioodpad

Je to odpad, ktorý je biologicky rozložiteľný – teda z prírodných zdrojov, a dá sa v inej forme ďalej zúžitkovať. Čo sa týka odpadu z domácnosti, bioodpad si vieme predstaviť, ako nepotrebné alebo nevyužiteľné súčasti potravín, časti zeleniny a ovocia, nedojedené jedlo, zbytky kávy a čaju (môžu byť aj v čajových sáčkoch – nie plastových), vajíčkové a orechové škrupiny, odpad z izbových rastlín, obyčajný papier atď. 

Čo  nepatrí do bioodpadu? 

Do bioodpadu nepatrí mäso, kosti a koža – z dôvodu lákania hlodavcov na kompostárni; upravený papier (lesklý, pergamenový), tetrapaky, varené ovocie, plienky, hygienický odpad, popol, ohorky a všetko, čo by ste si nechceli nájsť v komposte, alebo je anorganického charakteru. 

Aký je správny postup pri odpadoch?

Pri svedomitom triedení si často nevieme dať rady, aký postup pri konkrétnych odpadoch zaujať a čomu sa vyvarovať. Mnoho z nás vyhadzuje plastové obaly a kelímky aj so zvyškami odpadu z jedla vnútri. Je pravda, že plasty sa v recyklačných prevádzkach perú. No pred ich vyhodením do zberných nádob je vhodné vyškrabať zbytky jedla – s malými zbytkami si už prevádzky ďalej poradia.

Čo sa týka mastných zostatkov v kelímkoch, tie treba vymyť teplou vodou a čistiacim prostriedkom. Je to prácne, ale príroda za to stojí. Ak už teda oleje, alebo iné mastné potraviny kupujete v plastových nádobách, áno, pred vhodením do separovaného odpadu je potrebné ich zbaviť mastnoty. Aj preto odporúčame oleje a podobné potraviny kupovať v skle. 

Užitočné tipy

 • Nádoby od liekov s nevyužitými liekmi treba odovzdať späť do lekárne. 
 • Pri plastových fľašiach nie je potrebné odobrať uzáver – stačí fľašu spučiť a uzavrieť – kvôli šetreniu priestoru. Nebojte sa, v recyklačnom pracovisku jednotlivé druhy plastov roztriedia. 
 • Plastové okienko z listových obálok odstraňovať nemusíte - plastové okienko bude odstránené spracovacím zariadením pri recyklácii. 
 • Plastové obaly od kozmetiky a čistiacich prostriedkov umývať nemusíte.
 • Zrkadlo do zelenej nádoby nehádžte – obsahuje totiž kovové časti. Pece si neporadia ani s keramikou a porcelánom.  

Možno ste sa práve dozvedeli príliš veľa informácii naraz, a možno ste o väčšine už vedeli. Ak ste ale prišli na to, že ešte veľa vecí ste doteraz robili nesprávne, nevešajte hlavu - stále je čas to napraviť. Radšej neskôr, ako nikdy a radšej s chybami, ako vôbec. 

 

Pomôcku ako separovať, ktorú si môžete dať napríklad na chladničku, stiahnete tu:  

Ako separovať - PDF na stiahnutie


Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie