Darujme čas, vždy keď sa dá

Mili naši, 
 
február je už síce v plnom prúde (aj keď nevieme, či plný prúd je vhodný výraz), ale my by sme sa s vami chceli podeliť o náš predvianočný čas. Naša Veronika je človek na správnom mieste a vymyslela pre nás aktivitu s názvom - Darujme čas. V zhone predvianočných udalostí sme sa na chvíľu zastavili, popremýšľali a upriamili pozornosť na podstatu. 
 
Romana a Hodina pre Seniora
 
,,Na jar roku 2020 vznikol projekt Hodina pre seniora. Cieľom bolo vynahradiť stratený kontakt počas korona obdobia ľudom v sociálnych zariadeniach. Mám rada múdrosť, ktorú v sebe skrývajú seniori a rada rozprávam. Tak vzniklo priateľstvo medzi mnou a pánom Emilom. Voláme si pravidelne na týždennej báze. Pán Emil je vtipný bystrý muž a tiež rád rozpráva. Naše rozhovory majú príjemnú dynamiku. Na telefonickú prechádzku s pánom Emilom sa vždy teším."
 
IMG_20201217_143052
 
Hanka a Koľko lásky
 
,,Tento rok som sa rozhodla prvý krát zapojiť do projektu Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok. Www.kolkolasky.sk
Do príprav som zaangažovala aj svoju maminu a babku a tak sme spolu strávili pekný čas pri výrobe krabičiek. 
Veľmi obojajúce bolo najmä napísať listy pre seniorov, a zamyslieť sa aj nad svojimi blízkymi." 
 
IMG_4160
 
Lucinka a Ježiškova vnoučata
 

,,Už třetím rokem se účastním projektu Ježíškova vnoučata. K tomu, abyste se stali Ježíškovým vnoučetem, vám stačí jen tři věci – dobré srdce, nadšení a trocha času. Na webových stránkách https://jeziskovavnoucata.rozhlas.cz/ zadávají jednotlivé domy pro seniory přání svých klientů. Vy si vyberete to, které je Vašemu srdci či místu bydliště nejblíže, zarezervujete si jej, koupíte a pak už jedete „vašeho“ seniora navštívit, předat mu dárek, chvílí poklábosit a zpříjemnit mu předvánoční čas. Tenhle projekt upřímně miluji! Mám totiž pocit, že na staré lidi se ve společnosti trošku zapomíná – a přitom oni jsou ti, kteří nám toho mají nejvíc co předat. Věnujme jim trochu víc času, jsou za to neskonale vděční.

Letošní rok je bohužel trošku specifický – však víme.. Domovy pro seniory nedoporučují návštěvy, s lítostí jsem tedy musela dárečky poslat. Věřím však, že i tak udělají radost a vykouzlí úsměv na tváři. Připojte se taky, uvidíte, jak vám potom bude fajn. A co teprve babičkám a dědečkům."

IMG_3852

Peťa a Koľko lásky

,,Každý rok sa snažíme v tomto vianočnom období s rodinou urobiť niekomu radosť.  Zbierka „Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok“. je určená pre seniorov, ktorí nečakajú od nikoho darček. Tento projekt je už tretí krát. Jeho podstatou je naplniť krabicu od topánok maličkosťami, ktoré môžu potešiť babičku alebo deduška v domove dôchodcov. Môže to byť jediný darček, ktorý tento rok dostanú. Krabicu od topánok sme naplnili podľa odporúčania a to niečím voňavým, sladkým, slaným, teplým, na čítanie sme kúpili krížovky a časopis. Vyrobili sme na pamiatku vianočný stromček a napísali pohľadnicu. Verím, že naša spoločne doma vyrobená a zabalená krabica urobí niekomu radosť a vyčarí úsmev. Hlavne v tomto náročnom období."

IMG_20201202_160437

Veronika a Jane a Sloboda zvierat

Veronika a Janka sa vybrali do Slobody zvierat. Priniesli tam 50 kg granúl a potešili chlpáčov prechádzkou. "Bol to krásne strávený čas, kedy sme sa pre nás pracovne najnáročnejšom období na chvíľu ocitli v úplne inom svete. Miestnym psíkom ani náhodou nešlo o darčeky, ale o obyčajné pohladenie, milé slovo. Mali sme pocit, že sme nielen "dali", ale aj "dostali" a to napriek tomu, že sme nič neočakávali."

0d589718-26e2-40d1-9d23-cbac344b2d5c

Vianoce sú časom kedy spomalíme, precitneme a zrazu vidíme to, na čom skutočne záleží. Do roku 2021 sme aj my, ako väčšina z vás vstupovali s nádejou na nový začiatok. Zdá sa však, že ešte chvíľu potrvá kým zmena nastane. Držme sa preto navzájom a buďme si oporou v peknostiach a hĺbke. Lebo tieto dni na láske záleží ešte o kúsoček viac.