EKO PRANIE, PORADÍME VÁM AKO NAHRADIŤ CHEMICKÉ PRACIE PROSTRIEDKY EKOLOGICKÝMI S ROVNAKÝM VÝSLEDKOM.

Pranie bielizne v domácnosti je bežnou záležitosťou. S cieľom získať čo najčistejšie a najvoňavejšie oblečenie, používame pracie prášky plné chemikálií, ktoré nie sú šetrné ani k pokožke, ani k bielizni, nehovoriac o ich negatívnom dopade na prírodu. Pre tých, ktorým na ich okolí záleží, je tu vhodná nechemická alternatíva v podobe ekologického prania. 

pranie4

Prečo presedlať na eko pranie?

Produkty ekologického prania sú bez fosfátov, ropných derivátov, chlóru, syntetickej parfumácie, farbív, enzýmov, odpeňovačov, optických rozjasňovacích látok a plnidiel, bez chlóru. Je ťažké uveriť, koľko nebezpečných chemikálii sa používa v každej domácnosti.

Eko pranie prináša možnosť znížiť množstvo chemických látok a tak znížiť nepríjemný dopad na prírodu a človeka. Chemické látky totiž ničia aj užitočné baktérie, ktoré napomáhajú rozkladu odpadu v kanalizácii. Každý z nás sa tak môže podieľať na zlepšení sveta, a to jednoduchou výmenou chemických prostriedkov za prostriedky ekologické. 
Pridajte sa k nám a podporte myšlienku PRE JEDNODUCHO MENEJ ODPADU pre naše deti a budúce generácie.

Eko pranie – ucelený systém s priaznivým výsledkom. Ako správne postupovať? 

Dôležité je si uvedomiť, že ekologické pranie vyžaduje o niečo (ale nie veľa) vyšší čas a trpezlivosť, ako pranie klasické. Nejde totižto len o mechanické pridávanie prášku do pračky, ale o ucelený systém, proces, ktorý zaručí stopercentnú účinnosť ekologických pracích prostriedkov. 

Prvý krok

Pred začatím samotného prania je potrebné zistiť tvrdosť vody v domácnosti. Na to nám poslúži jednoduchý testovací pásik. V tvrdej vode sa mydlová zložka pracích prostriedkov zráža s minerálnymi látkami obsiahnutými vo vode, čo spôsobuje jej nižšiu účinnosť. V praxi to znamená nielen zvýšenú spotrebu prostriedku, ale aj zrazeniny v textile a v práčke. Na odstránenie tohto problému výborne slúži ekologický zmäkčovač vody. Ten upravuje tvrdosť, a tak nám zaručí vhodné prostredie pre pranie s mydlovými pracími prostriedkami.

pranie3

Druhý krok

Po zistení tvrdosti vody pokračujeme klasickým rozdelením na svetlú a farebnú bielizeň. V prípade ekologického prania však musíme venovať špeciálnu pozornosť bielizni s odolnejšími škvrnami. Ekologické pracie prostriedky neobsahujú agresívne chemikálie, ktoré by tieto škvrny odstránili. Náhradou týchto chemických prvkov je ekologický odstraňovač škvŕn – žlčové mydlo. Mydlo sa aplikuje priamo na škvrny. V prípade odolnejších škvŕn, ako je napríklad kečup, či čokoládová zmrzlina, je potrebné zašpinené kúsky oblečenia nechať odmočiť, zvyčajne do druhého dňa. Niektoré menej náročné škvrny, ako sčernetý pruh na golieri, sú odstránené hneď po aplikácii mydla. Toto špeciálne čistenie sa môže zdať ako zdĺhavý proces, avšak celkovo nezaberie viac ako pätnásť minút.

Snímka obrazovky 2020-03-25 o 15.46.33

Tretí krok

Následným krokom je vloženie zašpineného aj odmočeného prádla do bubnu práčky. Pre ekologické pranie pridáme prací gél z mydlových orechov. Navyše pridáme ekologické plákadlo bielizne s vôňou levandule, ktoré zaistí dôkladné vyplavenie gélu z bielizne a navyše jej dodá vôňu, ktorou nahradí chemickú aviváž.

pranie2

Štvrtý krok

Zvyšné body prania sú rovnaké ako v prípade neekologického čistenia. Vyberieme teplotu, počkáme a prádlo vyvesíme. V prípade prania svetlých materiálov je dobré okrem zmäkčovača pridať aj prášok z mydlových orechov s bieliacou zložkou a takisto odolné škvrny predprať žlčovým mydlom.

Šťastný záver

Výsledok ekologického prania je na nerozoznanie od prania chemického. Škvrny sú odstránené, vôňa príjemná. Efekt ekologického prania je porovnateľný s tým, čo očakávame od bežných pracích prostriedkov. Rozdiel je iba v časovej náročnosti, nutnosti predpierania a odmáčania, čo sa však pri náročných škvrnách môže vyžadovať vždy. Výrazným a dôležitých rozdielom je negatívny dopad na prírodu, ktorý ekologické pracie prostriedky znižujú na minimum.

yellow-blue
 

Ešte stále si eko praním nie ste istí? 

Pre tých z Vás, ktorí majú strach investovať a chcú si ekopranie len vyskúšať, ponúkame vhodný štartovací balíček, ktorý obsahuje vzorky základných prostriedkov potrebných na pranie. Vďaka tomu si eko pranie môžete vyskúšať a začať vytvárať čistý svet - veď po takom všetci túžime.