Nech sú tohtoročné Vianoce šťastné a zelené

Už len pár dní a sú tu opäť sviatky radosti, pokoja a rodinnej pohody.

U nás doma je to žúžo. Milujeme stretnúť sa a radostne si užívať, že sme po roku opäť spolu. Všetci zdraví a o rok múdrejší. Máme takú dohodu, že si kupujeme len darčeky, ktoré naozaj potrebujeme a chceme. Dopredu sa o nich rozprávame, a tým si uľahčujeme hľadanie a hlavne sa vyhýbame množstvu zbytočností, ktoré by sme aj tak doma mať nechceli. Možno sa oberáme o moment prekvapenia, ale za to máme 100 % istotu, že si darujeme to, čo naozaj chceme a potrebujeme.

loren-cutler-sHCjnKRhyso-unsplash

Nie vo všetkých rodinách to tak je.

Vianoce sú naozaj niekedy šialené a neekologické sviatky. Pozrime sa na fakty. 

Viac ako 154 miliónov Američanov priznáva, že dostalo najmenej jeden nechcený darček. V Británii skončí každý piaty nechcený darček rovno na skládke. V prepočte je to okolo 23 miliónov nechcených darčekov, ktoré sa deň po ich rozbalení automaticky stávajú odpadom a ten sa na skládke môže rozkladať stovky rokov.

Samozrejme, že Vianoce nie sú len o darčekoch, ale aj o kilometroch baliaceho papiera, do ktorého ich balíme. Zaujímavosťou je, že v priemere človek minie na balenie vianočných darčekov 2,68 rolky baliaceho papiera, z ktorého sa len časť môže recyklovať. Baliace papiere potiahnuté fóliou alebo glitrami totiž patria do komunálneho odpadu.

annie-spratt-hqkYp-Ookk4-unsplash

Ale poďme na Slovensko. 

V roku 2018 sme na vianočné darčeky minuli asi 172 €. Najviac nakupujeme darčeky pre blízku rodinu a len 1 % respondentov myslí počas Vianoc na tých, ktorí potrebujú pomoc. Medzi najbežnejšie darčeky na Slovensku patrí oblečenie, hračky, kozmetika a elektronika. A až polovica z nás sa tajne snaží zistiť, čo by si naši blízki pod stromčekom priali. Len 11 % sa pýta priamo. Do ktorej skupiny patríte vy?

Nechcené darčeky. Čo s vami?

Asi vás neprekvapí fakt, že najbežnejším nechceným darčekom na Slovensku je oblečenie, obuv, kozmetika vrátane parfumov alebo darčeky do domácnosti. A väčšina z nás si nechcené darčeky nechá aj napriek tomu, že vie, že ich nikdy nevyužije. 

Samozrejme, že najlepším riešením, ako predchádzať nezmyselnému vyhadzovaniu peňazí a zároveň tvorbe odpadu, je úprimný rozhovor s členmi domácnosti o tom, čo si pod stromčekom chceme naozaj nájsť. A preto buďme k sebe úprimní. 

Rozprávajme sa a hovorme o tom, že darovanie darčekov je o vzájomnej dôvere. Vianoce určite nie sú len o darčekoch, práve naopak, sú o čase strávenom v kruhu milovaných. Každému bude lepšie, keď si pod stromčekom nájde to, čo ho baví. A nie niečo, pri čom sa bude musieť kyslo tváriť, pretože v momente, ako darček rozbalí, bude vedieť, že naň doma bude len sadať prach.

Čo s tými, ktorí si nedajú povedať? Pretože vieme, že aj takých v rodine máme.

Ak máte v rodine členov alebo kamarátov, ktorí sú jedničky v dávaní nezmyselných darčekov, prijmite ich. Je to náročné, ale rozčuľovanie vám pravdepodobne aj tak nepomôže. A obdarovanie je pre niektorých z nás jediným jazykom lásky, ktorým vedia tú ich prejavovať. Dovoľme im to.

Za darčeky poďakujte a pokojne sa s nimi rozlúčte. Nechcené darčeky môžete venovať na charitu alebo rodinám v núdzi. Vyswapovať ich, predať alebo ich darovať niekomu inému. 

A na záver prikladám pár tipov na „šťastné, veselé a zelené“:

  1. Pýtajte sa, počúvajte a rozmýšľajte nad tým, čo komu kúpite.
  2. Neodsúvajte svoje zásady. Ak sa celý rok snažíte o zodpovednejší život, ustojte to aj na Vianoce. Užite si ich naplno a v súlade so svojimi zásadami. 
  3. Vymeňte baliaci papier za noviny a spravte si z balenia darčekov novú rodinnú disciplínu. Zahrajte si hru o najoriginálnejšie zabalené darčeky. 
  4. Venujte pod stromček krok na „ceste“ k udržateľnosti. Obdarujte svojich blízkych eko-darčekom, ktorý viete, že by si sami nekúpili. 

 

  1. kira-auf-der-heide-IPx7J1n_xUc-unsplash

Medzi mojich favoritov patrí lufa, kompostovateľný vecheť a čapovaný eko prostriedok na čistenie riadu či bambusové tyčinky do uší. Nie je nič lepšie, ako keď vaši blízki vďaka vám urobia jeden malý krok navyše. A čo vy viete, možno sa im tieto produkty zapáčia.

  1. Podporte slovenských dizajnérov a značky. Tento rok nás potrebujú viac ako kedykoľvek predtým. Zamilujte sa naspäť do kvality a nie kvantity.
  2. Vymeňte konvenčné kozmetické balíčky za kvalitnú prírodnú slovenskú kozmetiku. 
  3. Myslite na tých, ktorí sú v núdzi. Prispieť môžete napríklad pravidelne 1 € na občianske združenie #everyindividualmatters, ktoré každý mesiac zbierkou pomáha ľuďom v núdzi alebo zvieratám. Ročne vás táto pomoc bude stáť len 12 €. Keby sme všetci venovali len 1 € mesačne, svet by bol ešte krajším miestom.

A na záver si každý pre seba pripomeňme, o čom pre nás Vianoce sú a užime si ich v kruhu najbližších. Po tomto roku si všetci zaslúžime vychutnať si pohodu a poriadny oddych pri zemiakovom šaláte a rozprávkach.

Zdroje:

https://boutique-magazine.co.uk/talking-rubbish-23-million-unwanted-gifts-destined-for-landfill-this-christmas/

https://www.savings.com.au/credit-cards/aussies-wasted-over-400-million-in-unwanted-christmas-gifts-last-year

https://www.finder.com/unwanted-gifts

https://touchit.sk/kolko-minie-priemerny-slovak-pocas-vianoc-pozrite-sa-ake-darceky-su-in/208474Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie