Nič navyše, len Vianoce

       Vianoce sú predovšetkým o rodinnej pohode. Je to ale skutočne tak? Zrejme by sme na túto otázku dostali rôzne odpovede. Ako sa vrátiť k podstate Vianoc, prestať sa naháňať za zľavami v obchodoch a nekupovať zbytočnosti? Prečo by sviatky mali byť len o konzume – darujme našim blízkym to, čo reálne potrebujú. A ak nie, nie je nič zlé na opýtaní sa – veď cesta, akou prianie splníte je už na vás.

Zelené Vianoce

Čo to znamená? Menej zbytočností, viac užitočných darčekov, ktoré vieme využiť a ostanú s nami dlho. Darčeky bez jednorazovej hodnoty, ktorých vnútorná cena po skončení sviatkov nemizne. Detaily robia celkový obraz a my vám dokážeme, že Vianoce zďaleka nie sú iba o darčekoch. Ako si teda tento rok urobiť zelené Vianky?

Snímka obrazovky 2019-11-27 o 11.25.23

Čo je toto za módu?

Okrem debaty o lepších darčekoch sa snažíme dotknúť i množstva šantivých eko-inovácií. Tak poďme na to – stromček, symbol Vianoc. Jeho neodmysliteľná tradícia je s nami už zopár desaťročí. Ako dlho sú s nami aj ozdoby, ktorými ho každý rok zdobíme? Každý jeden rok v zime sa vyskytne reportáž o zmene ,,módy“ stromčekových ozdôb. Či už sa o nej dozviete v televízií, alebo na internete, zrejme sa zhodneme na tom, že je to hlúposť. Každý rok je vraj „in“ iná farebná kombinácia ozdôb a svetielok. Odkiaľ táto nová ,,móda“ ale prišla? Samozrejme, nie je to dôsledkom aktívnej a stále sa meniacej stromčekovej módy, ale iba snahou obchodníkov predať ďalšie ozdoby. Veď čo je zlé na už po niekoľko rokov tradične sfarbených ozdobných guliach a iných peknostiach, ktoré rok čo rok vylovíme z najvyššej poličky v skrini? Sú z módy? Nie, stromčeková móda neexistuje – stromček a Vianoce celkovo sú predovšetkým o tradíciách, pokoji, a láske a o tom, k čomu sa rok čo rok vraciame. (Pri tomto článku rátame, že aj pri výbere stromčeka pristupujete zodpovedne) .

Svoj stromček si v rovnakej podobe takto môžeme pamätať už od detstva – nie je to krásne? Tento mindset ale nekončí iba pri vianočnom stromčeku. Aplikovať ho môžete i na ďalšie oblasti vianočnej výzdoby a inšpirovať sa ním i v živote

Snímka obrazovky 2019-11-27 o 11.37.08

Ako ale vieme náš stromček urobiť skutočne zeleným? Ak napokon rozmýšľate o kúpe nových vianočných ozdôb, rozhliadnite sa najskôr po svojom domove. Čo je zlé na sušených jablkových kolieskach, alebo plátkoch pomarančov s klinčekmi? Sušené ovocie nielenže krásne vonia, ale aj dobre vyzerá. Ďalej môžete na stromček povešať rôzne ručne vyrobené ozdoby, alebo postavičky z trhov. Predávajúci sa vášmu rozhodnutiu určite potešia, a vy budete mať doma krásny, ručne vyrobený milý kúsok umenia. Takto môžeme pokračovať donekonečna, no výzor vášho stromčeka je na vás. O tom, či je lepšie mať živý, alebo umelý stromček budeme písať nabudúce – tešte sa .

My to máme takto

Asi ste si už všimli, no my v Zemito sa snažíme odpad zredukovať na minimum. Či už je to reálnou bezobalovosťou v podobe ekologického, alebo žiadneho odpadu, alebo kvalitnými a praktickými výrobkami bez použitia nepotrebných a škodlivých látok. Robíme to pre ľudí i prírodu a Vianocami naše snaženie nekončí. Práve naopak! Kvalitné a poctivé výrobky človek potrebuje a vie využiť po celý rok, no darovať ich blízkym má ešte väčšiu váhu. Namiesto peknej vecičky, z ktorej sa vaši blízki budú radovať intenzívne, ale krátko, skúste cez tieto Vianoce ísť na to trošku inak. Skúsme sa postupne osamostatniť od rýchlej, nekvalitnej a neosobnej výroby a radšej darujme príjemné, kvalitné a prírodné výrobky, ktoré aj dlhšie vydržia. Jednoducho kvalita nad kvantitu – okrem praktického významu si váš darček budú vaši milovaní o to viac ceniť a vážiť. A nie len oni, ale aj naša planéta. Nehovoriac o baliacom papieri, ktorý možno nahradiť starými novinami, odloženým papierom z minulosti, alebo takýmto roztomilým vianočným vrecúškom, ktoré využijete dlho.

Vrecko_1

Zopár tipov na bezobalové darčeky

  • Prevedenie je už na vás. Kto ale vraví, že to musí byť hmotná vec?
  • Čo tak darovať zážitok? Ten ostane v pamäti naveky a tiež je bez obalu!
  • Darovať môžete taktiež relaxačný, poznávací pobyt
  • Lístok na kultúrne podujatie.
  • Dnes už ale nemusíte ostávať iba na Zemi. Aj keď len pomyselne. Existujú rôzne stránky, ktoré za vás pomenujú hviezdu – je ich viac než dosť pre každého z nás. Dokonca si konkrétnu hviezdu môžete aj vybrať.
  • Ďalším nehmotným no veľmi milým darčekom môže byť adopcia zvieratka v zoo menom obdarovaného. Menom obdarovaného možno darovať finančné, alebo iné prostriedky na charitu vášho, alebo jeho výberu.
  • Darčeky však nemusíme iba kupovať. Čo tak darovať cenné veci, ktoré už ale nepotrebujeme? Tou môžu byť knihy, ale i oblečenie, z ktorého sme vyrástli.
  • Spoločné spomienky sú taktiež skvelý nápad!

 Takto by sme vedeli pokračovať ešte dlho. Vráťme Vianociam osobnosť a cit – sú to predsa najkrajšie sviatky v roku, a preto zďaleka nemusia byť len o konzume. Okoreňme si ich krásnymi, prírodnými  ozdobami a dajme našim blízkym to, po čom ich srdce piští. Nemusí pri tom ísť o veci, ktoré už po čase nevyužijú, kľudne im darujte to, čo viete že by si priali. Alebo im dajte niečo úplne symbolické, ale krásne a pozorné. Urobme spoločne tieto Vianoce zelenšími a milšími. Veď o nič viac tu nejde, len o Vianoce.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie