Vyspovedali sme WEEF, Surovú dcérku a Donnu Iveh a opýtali sa, aké to je spolunažívať s dážďovkami a kompostovať v byte!

Často sa  stretávame s reakciami a otázkami, že či je bytové kompostovanie náročné. Či náhodou nevylezú z kompostéra dážďovky ? A ako to vlastne celé funguje. Keďže si myslíme, že nie je nad osobnú skúsenosť vyspovedali sme tri veľmi inšpiratívne mladé ženy, ktoré majú s bytovým kompostovaním skúsenosť a sami ho využívajú na efektívnu redukciu bio odpadu. 

Kompost_blogcover_2

 WEEF

1) Čo Ťa motivovalo začať sa venovať bytovému kompostovaniu?

Chtěla jsem se posunout dál v souvislosti s minimalizací odpadu, který produkuji. Začala jsem se hodně zajímat o zero waste a posléze postupnými kroky doputovala právě k vermikompostování. Měla jsem šanci bavit se na toto téma s odborníkem z Hnutí DUHA, se kterým jsme na téma odpadů dali do kupy video. Bio odpad se dá krásně využít a jeho vyhození do směsného odpadu páchá na skládkách víc škody než užitku. 

 2) Ako sa Ti kompostér rozbiehal v začiatkoch?

Trvalo to asi tři měsíce, než se mi vermikompostér zajel. Znamením byl žížalí čaj, který se nashromáždil ve spodní části kompostéru.

3) Mala si nejaké problémy? Ako si ich riešila?

Určitě, třeba mušky nebo plíseň. To semi tam průběžně střídá do dnes. Někdy se kompostéru daší lépe někdy hůř. Záleží podle toho, jak se zrovna stravujeme, co do něj házíme. Naučila jsem se, že citrusy do vermikompostéru neházím. Mušky se pak hodně přemnoží. Naopak pomáhá kávová sedlina nebo skořápky od vajíček, aby se v něm udržovala "pohoda" a žížaly byly spokojené. 

4) Je to podľa Teba náročné? Veľa ľudí sa nás to pýta, že ako veľmi náročné je mať bytový kompostér.

Není to náročné. Jen se musíte naučit v tom chodit. Myslím, že to za to stojí. Uvidíte o kolik se vám sníží obsah koše a budete mít radost, že z toho vznikne něco užitečného - žížalí čaj a pak i kompost samotný, který je super na kytky. Já osobně ho jen nedoporučuju lidem, kteří cestují třeba i na měsíce pryč. Žížaly potřebují jíst pravidelně a vydrží tak ty tři týdny, ale déle už to není OK. 

5) Prečo by sa podľa Teba mali ľudia do toho pustiť?

Protože je to podle mně fajn způsob spojení příjemného s užitečným - vermikompost vám dám hnojivo a vy místo abyste zahlcovali skládky odpadem, se kterým si neví rady, nijak nehoří, tak šetříte planetu a vytváříte méně odpadu. A taky budete mít nové domácí mazlíčky. 

Screen Shot 2020-04-30 at 13.53.50

SUROVADCERKA

1) Čo Ťa motivovalo začať sa venovať bytovému kompostovaniu?

Bol to ďalší prirodzený krok v našej domácnosti smerom k udržateľnosti. Začali sme pestovať veľa rastlín a mať pre ne kompost a dážďovkový čaj je veľmi pohodlné. Sú to cenné veci, ktoré si takto zadarmo vyrobíme len z nášho odpadu.

 2) Ako sa Ti kompostér rozbiehal v začiatkoch?

V začiatku som mala obavy, ale našťastie sa nenaplnili. Všetko som si naštudovala a kompost sa rozbehol krásne. Žiadne úteky dážďoviek sa nekonali. 

 3) Mala si nejaké problémy? Ako si ich riešila?

Náš jediný problém bol naozaj malý. Na začiatku sa nazbieralo pár mušiek, ktorým sa v ňom tiež páčilo. Preto som zvyšky jedla v komposte pokryla listami či papierom, uhlíkatým materiálom. Odvtedy už žiadne mušky nemáme. Začala som to riešiť okamžite, aby sa príliš nerozmnožili ešte kým si dážďovky zvykajú na nové prostredie a nemajú to pod kontrolou.

4) Je to podľa Teba náročné? Veľa ľudí sa nás to pýta, že ako veľmi náročné je mať bytový kompostér.

Je to najmenej náročné domáce zvieratko! Kompostér máme priamo v kuchyni, aby bol na očiach. Zatiaľ vyžaduje len kŕmenie a kontrolovanie. Ak vidím, že je príliš vlhký pridávam uhlíkatý materiál, ak by bol suchý tak zase vlahu. Inak človek ani nevie, že ho doma má.

5) Prečo by sa podľa Teba mali ľudia do toho pustiť?


Človek môže len získať. Zmenšiť svoju uhlíkovú stopu, zredukovať množstvo odpadu a premeniť ho na kompost. Ak máte doma rastliny, tak za toto rozhodnutie sa určite poďakujú. 

IMG_4893

DONNAIVEH

1) Čo Ťa motivovalo začať sa venovať bytovému kompostovaniu?

Prvý dôvod bol ten, že máme naozaj veľa bio odpadu, ktorý sme hádzali do koša. Takto sa aspoň použije a celkovo ten “odpad” cirkuluje a ja ho môžem použiť potom ako hnojivo pre rastliny. 

2) Ako sa Ti kompostér rozbiehal v začiatkoch?

No išlo mu to celkom dobre, ale najlepšie sa naučíš na vlastných chybách. Pochopila som, že niektoré veci tam jednoducho nie je dobré dávať (cibuľové šupky, cesnak atď.) Za prvé dva mesiace sa rozbehol výborne, keďže som tam dávala veľa čajových vrecúšok a dážďovky sa mi naozaj enormne rozmnožili.

3) Mala si nejaké problémy? Ako si ich riešila?

Pleseň bol prvý problém. Potom som prišla na to, že naozaj musím všetko dávať na menšie kúsky aby to boli schopné dievčatá sprocesovať. Bolo tiež obdobie, že som mala mušky. Mala som príliš vlhký substrát, tak som tam pridala napríklad papier alebo zem, keď som presádzala rastliny, a premiešala to spolu. V zásade si treba uvedomiť, že ten kompost je živý organizmus. Sú tam pravidlá, je tam určitý rád a treba to jednoducho rešpektovať. 

4) Je to podľa Teba náročné? Veľa ľudí sa nás to pýta, že ako veľmi náročné je mať bytový kompostér

Náročné to nie je vôbec. Treba si zvyknúť a dať tomu čas nech sa to zabehne. Krájať veci na malé kúsky a hlavne tam dávať to, čo tam patrí. Segedínsky guláš po babke tam rozhodne nepatrí.

5) Prečo by sa podľa Teba mali ľudia do toho pustiť?

Je na čase sa pozerať na odpad ako surovinu a nie ako na “bordel”. Toto je prave jeden zo spôsobov ako sa dá odpad efektívne využiť. Ak ste doma sám, budete mať tiež spoločnosť niekoľkých milých slečien.