Slamka nie je len bezvýznamná kvapka v mori

Plasty sa  nikdy úplne nerozložia

Uvádza sa, že produkty vyrobené z plastu sa rozložia o cca 200 rokov. Takže slamku, z ktorej dnes pijete a nikdy viac sa už nepoužije, bude na tomto svete ešte mnoho rokov po Vás. No POZOR! Nikdy nezmizne z povrchu Zeme, pretože plast sa po  dlhom čase rozloží na mikroplast, ktorý znečisťuje vodu, vzduch a pôdu. Dostáva sa nám teda do potravín aj našej pitnej vody. Tak čo?  Ešte stále si budete pýtať slamku k svojej minerálke? Nie ? Jedným rozhodnutím viete znížiť svoj vplyv na svet okolo Vás. Radi by sme Vám pri tom poradili a vybrali spoločne najlepšiu alternatívu k tejto plastovej skaze :) :

 Slamky z kukuričného škrobu (PLA plast)

Na pohľad nerozoznáte tento materiál od konvenčného plastu. Avšak tento materiál sa dokáže jednoducho biologicky rozložiť a to vďaka organickému pôvodu. Avšak aj tieto slamky sú zväčša na jedno 

Vegware_coldcups_PS-08-GS_300x

využitie a preto sa rovno z Vášho drinku stáva odpadom. Ani pri tomto materiály však nie je likvidácia okamžitá...

Papierová slamka

Papier je úplne bežný nezávadný materiál, ktorý určite nevplýva negatívne ani na náše zdravie ani na životné prostredie. Jeho rozklad však môžete vidieť priamo vo svojom drinku :D A to nie je teda lákavá predstava. Navyše sa kvôli týmto jednorázovkám ničia stromy. Nie je to teda najekologickejšia voľba. 

Bambusové slamky short-bamboo-straws-set-of-6-with-brush_small

Tieto slamky sú výborná ekologická alternatíva slamiek. Bambus totiž veľmi rýchlo rastie, a preto nie je problém vyrobiť ich veľa. Čo však je na používaní tejto slamky odradzujúce je fakt, že sú ťažšie udržiavateľné. Bambusová slamka je z organického materiálu, teda má tendenciu plesnivieť a hniť. Ak sa tomu chcete vyhnúť, musí ostať slamka po vyčistení suchá na dobre vetranom mieste.  Materiál sa ťažko ošetruje a nie je ľahké odhadnúť spotrebnú dobu.

Ďalšie negatívum je vzdialenosť, ktorú musí bambus absolvovať kým  sa dostane do nášho pohára. Uhlíková stopa je veľmi dôležitý faktor.

UK136-3T

 

Nerezové slamky

Odolný materiál, výborne v drinkoch vyzerá, vydrží skutočne veľa. Avšak kov má          tendenciu prenášať teplotu, čo ani pri horúcom ani studenom nápoji nieje veľmi príjemné. Slamky sú vyrobené z potravinárskej nerezovej ocele. Pri správnom čistení a udržiavaní sú teda zdravotne nezávadné.

Sklenené slamky sú odolné voči zmenám teplôt, teplotnému šoku aj vystaveniu extrémnych teplôt. Sklo zle vodí teplotu, takže ju môžete použiť aj ako miešatko na horúci čaj. Sklo nereaguje s inými prvkami a nepodlieha chemickým reakciám.  Jeho odolnosť voči chemikáliám je lepšia ako u väčšiny kovov a iných materiálov, a to aj pri dlhšej expozícii a pri teplotách nad 100 ° C.  Slamky sú odolné proti poškriabaniu a rozbitiu. Perfektná voľba z hľadiska hygieny, jej stav si môžete kontrolovať vďaka priehľadnosti skla, narozdiel od tých bambusových. 

 Zdroj: https://yonilife.com/cs/blog/jak-vybrat-brcko/