(Ne)malé benefity separovania odpadu v domácnosti

“Domov je miesto kde by sme sa mali cítiť bezpečne a pohodlne” znie citát od kanadskej spisovateľky Catherine Pulsiferovej a my súhlasíme. Avšak aby sme sa doma cítili pohodlne a v bezpečí, mali by sme sa oň vzorne starať. Triedením nášho odpadu pomôžeme nielen nášmu domovu a životnému prostrediu, ale aj nám a našej peňaženke. Triedenie odpadu môže zlepšiť vašu domácnosť a váš život niekoľkými spôsobmi, vrátane:

Čistejší domov

Správnou likvidáciou odpadu sa váš domov zbaví nepríjemných pachov a odpadkov, čím sa vytvorí čistejšie a príjemnejšie prostredie na bývanie. Separovaním bioodpadu od komunálneho odpadu sa vyhnete zapáchajúcim košom a neprilákate škodcov. Zároveň budú vaše priestory čisté a usporiadané, s viac miestom na pohyb a lepšiu organizáciu. Pozrite našu ponuku interierových košov. Myslite na to, že do odpadu nepatria iba prázdne obaly a biodopad. Starý nábytok či pokazené spotrebiče uložené na povale či v suteréne poskytujú úkryt pre škodcov.

Ak si nie ste istí, pozrite ako správne separovať odpad na našom predošlom článku.

Zemito odpadky2

Zlepšenie zdravia a hygieny

Správnou likvidáciou nebezpečného a infekčného odpadu môžete znížiť riziko vystavenia sa škodlivým látkam a chrániť svoje zdravie a zdravie svojej rodiny. Nesprávne nakladanie s odpadom môže viesť k šíreniu organizmov spôsobujúcich choroby. Hnijúci odpad je živnou pôdou pre baktérie a plesne. Vyhnite sa kožným vyrážkam, alergiám ale aj dýchacím ťažkostiam triedením odpadu.

Finančné výhody

Separáciou recyklovateľných materiálov, ako je papier, plasty a kovy, môže vaša domácnosť zarobiť peniaze predajom týchto položiek recyklačným centrám. To môže pomôcť kompenzovať náklady na likvidáciu odpadu a poskytnúť zdroj dodatočného príjmu. Rovnako to funguje aj so zálohovanými PET fľašami a plechovkami, ktoré po vyprázdnení môžeme vrátiť naspäť do obchodu. Ak Vás nebaví neustálé zálohovanie, zvážte kúpu opakovateľne použiteľnej fľaše, ktoré sú vďaka ekologickým materiálom bez obsahu BPA odolné a zdraviu nezávadné.

Zemito odpadky

Ochrana prírodných zdrojov

Znížením množstva odpadu na skládkach a podporou recyklácie môžete prispieť k ochrane prírodných zdrojov a k udržateľnejšej budúcnosti. Recyklácia šetrí prírodné zdroje, ako je voda, energia, stromy, nerastné suroviny. 

A na záver,

Pamätajte, že najviac však benefituje naše životné prostredie. Pravidelné triedenie odpadu je dôležitým krokom k udržateľnejšej budúcnosti. Priemerný Slovák vyprodukuje 433 kg komunálneho odpadu. Separovaním začneme v našom svete vidieť zmeny k lepšiemu. Zoberme to do vlastných rúk.