Slamka nie je len bezvýznamná kvapka v mori!

Plasty sa  nikdy úplne nerozložia

Uvádza sa, že produkty vyrobené z plastu sa rozložia o cca 200 rokov. Takže slamku, z ktorej dnes pijete a nikdy viac sa už nepoužije, bude na tomto svete ešte mnoho rokov po Vás. No POZOR! Nikdy nezmizne z povrchu Zeme, pretože plast sa po  dlhom čase rozloží na mikroplast, ktorý znečisťuje vodu, vzduch a pôdu. Dostáva sa nám teda do potravín aj našej pitnej vody. Tak čo?  Ešte stále si budete pýtať slamku k svojej minerálke? Nie ? Jedným rozhodnutím viete znížiť svoj vplyv na svet okolo Vás. Radi by sme Vám pri tom poradili a vybrali spoločne najlepšiu alternatívu k tejto plastovej skaze :) :

                        Slamky z kukuričného škrobu (PLA plast)

Vegware_coldcups_PS-08-GS_300x

Na pohľad nerozoznáte tento materiál od konvenčného plastu. Avšak tento materiál sa dokáže jednoducho biologicky rozložiť a to vďaka organickému pôvodu. Avšak aj tieto slamky sú zväčša na jedno využitie a preto sa rovno z Vášho drinku stáva odpadom. Ani pri tomto materiály však nie je likvidácia okamžitá...

Papierová slamka

Papier je úplne bežný nezávadný materiál, ktorý určite nevplýva negatívne ani na náše zdravie ani na životné prostredie. Jeho rozklad však môžete vidieť priamo vo svojom drinku :D A to nie je teda lákavá predstava. Navyše sa kvôli týmto jednorázovkám ničia stromy. Nie je to teda najekologickejšia voľba. 

Bambusové slamky short-bamboo-straws-set-of-6-with-brush_small

Tieto slamky sú výborná ekologická alternatíva slamiek. Bambus totiž veľmi rýchlo rastie, a preto nie je problém vyrobiť ich veľa. Čo však je na používaní tejto slamky odradzujúce je fakt, že sú ťažšie udržiavateľné. Bambusová slamka je z organického materiálu, teda má tendenciu plesnivieť a hniť. Ak sa tomu chcete vyhnúť, musí ostať slamka po vyčistení suchá na dobre vetranom mieste.  Materiál sa ťažko ošetruje a nie je ľahké odhadnúť spotrebnú dobu.

Ďalšie negatívum je vzdialenosť, ktorú musí bambus absolvovať kým  sa dostane do nášho pohára. Uhlíková stopa je veľmi dôležitý faktor.

cocktail-3522911_1280_small

 

Nerezové slamky

Odolný materiál, výborne v drinkoch vyzerá, vydrží skutočne veľa. Avšak kov má tendenciu prenášať teplotu, čo ani pri horúcom ani studenom nápoji nieje veľmi príjemné. Slamky sú vyrobené z potravinárskej nerezovej ocele. Pri správnom čistení a udržiavaní sú teda zdravotne nezávadné.

Sú odolné proti teplotnému šoku, schopné odolávať náhlym zmenám teploty rovnako tak, ako extrémnemu teplu a zime. Sklo Zle vodí teplotu, preto môžete slamkou miešať aj horúci čaj. Je prakticky inertné (nepodliehajúci chemickým reakciám, nereagujúce s inými prvkami) .Jeho odolnosť voči chemikáliám je lepšia ako u väčšiny kovov a iných materiálov, a to aj pri dlhšej expozícii a pri teplotách nad 100 ° C. Korózna odolnosť má voči vode, neutrálnym a kyslým roztokom, koncentrovaným kyselinám a kyslým zmesiam a chlóru, brómu, jódu a organickým látkam. Je odolné proti poškriabaniu a odreniny. Perfektný z hľadiska hygieny, jej stav si môžete kontrolovať vďaka priehľadnosti skla, narozdiel od tých bambusových. 

Pozn.: Sklenené slamky už onedlho nájdete aj u nás na eshope :)