Biolan, Bokashi nádoba, 10 L

Kód: 1199213
Novinka
Značka: Biolan
€75,20
Skladom (1 ks)

Bokashi od Biolanu, jednoduchá fermentácia Vášho kuchynského odpadu.

Detailné informácie

Podrobný popis

Ako používať Bokashi?

Umiestnite tenkú vrstvu organického odpadu do koša Bokashi. Prvá vrstva sa položí na vnútorný podnos. Na urýchlenie fermentácie nasekajte väčšie kusy organického odpadu na menšie, aby mikróby mohli začať odpad čo najúčinnejšie fermentovať. Zakaždým, keď pridáte odpad do koša, nasypte na naň asi dve lyžice otrúb Biolan. Utlačte organický odpad pomocou lisovacej dosky. Dosku ponechajte na mieste na vrstve organického odpadu. Nepridávajte naraz viac ako jeden liter organického odpadu. Opatrne zatvorte výklopné veko koša pomocou spony.

Snažte sa vyhnúť príliš častému otváraniu koša. Organický odpad pridávajte raz denne, napríklad tak, že ho pridáte do nádoby Bokashi každý večer.

Fermentáciou vzniká kvapalina, ktorá presakuje na dno nádoby. Túto tekutinu môžete ľahko vypustiť do vhodnej nádoby alebo odtoku pomocou hrdla na strane nádoby. Bokashi čaj je ideálny na hnojenie rastlín. Riedi sa v pomere 1 : 100 a používa sa raz za týždeň alebo 14 dní.

Keď je nádoba Bokashi plná, starostlivo zatvorte veko a udržujte nádobu pri izbovej teplote po dobu dvoch týždňov. Počas tejto doby môžete tekutinu občas vypustiť. Počas fermentácie sa v nádobe môže tvoriť plyn. Ak ho chcete vypustiť, otvorte veko. Veko potom vždy starostlivo zatvorte pomocou spony.

Po vyprázdnení nádobu Bokashi len opláchnite vodou. Vyberte tiež zásobník a opláchnite ho samostatne.

Odporúčame zakúpiť dve nádoby Bokashi, v páre môžete jednu nádobu nechať po naplnení odpočívať a medzitým plniť nádobu druhú.

 

Ako fermentovanú hmotu spracovať?

Fermentovaný organický odpad nemožno použiť ako zeminu alebo hnojivo ako také. Najprv sa musí spracovať kompostovaním. Keď zvolíte spôsob spracovania fermentovanej hmoty, uistite sa, že nepriťahuje háveď.

Skvasenú hmotu môžete kompostovať napríklad v kompostére bezpečnom pre hlodavce (ako je Biolan Quick kompostér 220 eco) tak, že ju dobre premiešate s obsahom kompostéra. Môžete vytvoriť samostatnú nádobu na následné spracovanie, kde sa vyčerpaná alebo málo výživná pôda a fermentovaný organický odpad ukladajú vo vrstvách. Organický odpad zakryte zeminou a nechajte kompostovať aspoň dva týždne, pokiaľ nebude organický odpad na nerozoznanie od pôdy.

 

Odpad, ktorý môžete kompostovať v nádobe Bokashi:

  • rastlinný organický odpad
  • malé množstvo mäsa a rýb

Odpad, ktorý nemôžete kompostovať v nádobe Bokashi:

  • anorganický odpad
  • veľké množstvo mäsa alebo rýb
  • popol
  • veľké kosti
  • zvieracie výkaly
  • kvapaliny

Dodatočné parametre

Kategória: Kuchynské koše
Hmotnosť: 3 kg
Objem: 10 L
Balenie obsahuje: nádoba Bokashi, vnútorný podnos, lisovacia doska, 1 kg otrúb (zásypu) Biolan Bokashi

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: